TAS News

Principal’s Blog

Principal’s Welcome Event- 2020

Date:January 6, 2020

Principal Paul Sjogren and the TAS teaching community would like to welcome all TAS parents, new and existing, to join

Read more...

FNQ Interschool Chess Championships Finals 2019

Date:August 26, 2019

The Far North Queensland Interschool Chess Finals were held in the Bishop Centre 22 August. Dedication, preparation and good sportsmanship

Read more...

2019 Gala Concert | Friday 30 August

Date:August 5, 2019

No entry fee – all welcome.    

Read more...

Junior School Variety Night 2019

Date:July 25, 2019

ONE NIGHT ONLY! Tickets now available for “Harry Potter & The Wizard of Oz” – 2019 Junior School Variety Night.

Read more...

FNQ Interschool Chess Championships – Round 2 2019

Date:May 31, 2019

TAS Teams enjoyed excellent success in Round 2 of the FNQ Interschool Championships held on 28 May due to their

Read more...

FNQ Interschool Chess Championships Report Rd 1 2019

Date:March 12, 2019

It was great to see 294 students competing in Round 1 of the Far North Queensland Interschool Chess Championships last

Read more...

Principals Christmas Message

Date:December 17, 2019

Dear TAS Families As we come to the end of the year, we approach the time when Christians celebrate the

Read more...

Principal’s Blog – “Round Square at Trinity Anglican School”

Date:November 26, 2019

An Overview of Round Square at Trinity Anglican School Historical perspective Round Square is an association of some 200+ schools

Read more...

Principal’s Blog – “The Benefits of Coeducation”

Date:October 29, 2019

Trinity Anglican School – the Benefits of Coeducation Trinity Anglican School is an independent, coeducational school based on Christian values.

Read more...

Principal’s Blog – “Sausage Factory” Schooling Model

Date:September 16, 2019

I recently had a terrific conversation with a university academic about the schooling model in Australia. Her view was very

Read more...

Principal’s Blog – Quality Educators

Date:August 29, 2019

As educators, we are continually looking at ways of improving the learning outcomes of the students in our schools. At

Read more...

Learning, Believing, Achieving – The School’s Role in Developing Social and Resilient People

Date:June 24, 2019

I was fortunate enough to listen to a podcast recently of Bernard Salt who presented to the Independent Schools State

Read more...
logo

TAS News

FNQ Interschool Chess Championships Report Round 2 2018

Date: June 5, 2018    Posted by: Alana Ripepi

More than 330 students competed in the second round of the Far North Queensland Interschool Chess Championships on the 31 May here in our Bishop Centre. 

We welcomed students from around the region to this giant battle of wits. It was pleasing to note that many TAS students were dignified in victory and defeat, displaying good sportsmanship.  All the hard work and preparation from individual study or participation in our chess programs was applied in competition with awesome results.

Special congratulations goes to those students who made their debut.

Highlights are listed below:

Primary Premier Grade (8 teams with 32 players)

Team Results
First TAS WRJ Xiang: Andrew Robertson, Angela Xiang, Vinuka Gamage and James Nguyen
Second TAS WRJ Goodfellow: Ryan Goodfellow, Joanna Chen, Aiden Latter and Pragyan Pandey
Fourth TAS WRJ Grace: Jack O’Neill, Liam O’Shea, Frances Gale and Melody Grace

Individual Results
Second Place Ryan Goodfellow
Third Place Vinuka Gamage
Fourth Place Joanna Chen

Primary A Grade (12 teams with 48 players)

Team Results
Third TAS WRJ Bragg: Archie Reid, Braith Bragg, Bailey Steigmeier and Larah Turnbull
Fourth TAS Chen: Max McDonald, Charlene Chen, Ethan Turnbull and Mark Robati

Individual Results
First Place Ryan Mann 6R
Fourth Place Max McDonald

Primary B Grade (14 Teams with 56 players)

Team Results
First Place TAS WRJ Phan: John Phan, Harriet Reeves, Shivansh Pandey and Jadon Norbury
Second Place TAS WRJ Gill: Harnoor Gill, Sam Bryceson, Makyre Undi and Leila Bryceson
Third Place TAS WRJ Davis: Mason Davis, Fredy Collard, Ruari Swanston and Carleena Robati

Individual Results
Third Place Jon Galea KBJ
Fourth Place Shivansh Pandey

Primary C Grade (16 Teams with 60 players)

Team Results
First Place TAS WRJ Stevens: Mackenzie Stevens, Caitlyn Mock, Max Britton and Takeru Oguchi
Second Place TAS WRJ Harris: Alyssa Attfield, Lily Edwards, Nyla Harris and Hugo McDonald
Fourth Place TAS Zhang: Rio Thomson, Vivian Zhang, Sofia Stoelhorst and James Harpley

Individual Results
Second Place Rio Thomson
Third Place Caitlyn Mock
Fourth Place Max Britton

Primary D Grade (19 Teams with 62 players)

Team Results
First Place TAS WRJ Ulm: Ryan Mann, Ella Godwell, Poppy Ulm and Ulas Ucar
Third Place TAS WRJ O’Connor: Imogen Green, Jed O’Connor, Tilleah Hudson and Isabella Clague

Individual Results
First Place Ryan Mann 4L
Second Place Imogen Green

Secondary Open Grade (14 Teams with 43 players)

Team Results
Second Place TAS Li: Holly Brislan, Stephan Li, Aidan Mathews and Celina Samarkoon

[Not a valid template]

 

Back to Top
Translate »